Εταιρίες μαθητών

Διευθυντρια ασφαλειας Ιωαννιδου Δεσποινα
Σχ. Έτος:2003--2004

ΓΕΝΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

1. Να μπαίνεις στο εργαστήριο ήρεμα και ήσυχα.
2. Να μπαίνεις στην τάξη χωρίς καθυστέρηση.
3. Να εργάζεσαι στην προκαθορισμένη θέση σου. Μην περιτριγυρίζεις άσκοπα εδώ και εκεί και μην ενοχλείς τους συμμαθητές σου.
4. Να χρησιμοποιείς πάντα το κατάλληλο εργαλείο για κάθε εργασία. Οι πρόχειρες λύσεις δημιουργούν προβλήματα ασφαλείας και δεν εξασφαλίζουν σωστή εργασία.
5. Να διατηρείς τα εργαλεία και τις μηχανές σε καλή κατάσταση. Να τα μεταχειρίζεσαι σα να είναι δικά σου.
6. Μη μιλάς ποτέ στο χειριστή ενός εργαλείου ή μηχανής.
7. Όταν τελειώνεις κάποιο στάδιο εργασίας, να κλείνεις πάντα το διακόπτη της μηχανής που χειρίζεσαι, έστω και αν θα χρειαστείς το μηχάνημα αμέσως μετά.
8. Δαχτυλίδια, μαντήλια λαιμού, ρολόγια, αλυσίδες, ξεκούμπωτα μανίκια και ακατάστατος ρουχισμός αποτελούν πάντα κίνδυνο κοντά σε μηχανήματα με κινούμενα εξαρτήματα. Εξουδετέρωσε τέτοιους κινδύνους πριν αρχίσεις να εργάζεσαι.
9. Ποτέ μην ενεργείς ριψοκίνδυνα. Δώσε προτεραιότητα στην ασφάλεια σου καθώς και στην ασφάλεια των άλλων που είναι γύρω σου. Προστάτεψε τα μάτια σου με προστατευτικά γυαλιά.
10. Ο καλός αερισμός και ο επαρκής φωτισμός είναι απαραίτητες προϋποθέσεις για την ασφαλή εργασία. Στο βαθμό που εξαρτάται από σένα, φρόντισε να τα εξασφαλίσεις όσο εργάζεσαι.
11. Αυτός που κάνει αστεία και φάρσες δεν έχει καμιά θέση μέσα στο εργαστήριο. Μην παίζεις με την ασφάλεια άλλων.
12. Πρέπει να αφήνεις καθαρό το μέρος που εργάζεσαι και στην κατάσταση που το βρήκες όταν άρχισες. Διατήρησέ το πάντοτε καθαρό και σε τάξη. Όλα τα άχρηστα πέταξέ τα στο δοχείο απορριμμάτων.
13. Πριν αρχίσεις μια εργασία με δεξιότητες που δεν διαθέτεις, πρέπει να πάρεις προηγουμένως άδεια από την καθηγήτριά σου.
14. Μην σπαταλάς υλικά και χρόνο. Κοστίζουν και τα δύο πολύ.
15. Μια τελειωμένη εργασία «σχεδόν σωστή» είναι «λανθασμένη»
16. Η απροσεξία δεν δικαιολογείται. Αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι ζήτησε τη βοήθεια του καθηγητή.
17. Οι κανονισμοί έχουν γραφεί για την προσωπική σου ασφάλεια.

Οινάμπελος - Xειροτεχνία μαθητών

Διευθυντής εκπαίδευσης: Γιανταμίδης Ανδρέας
Σχ. Έτος: 2003 - 2004

Σεμινάριο εκπαίδευσης στον τομέα
παραγωγής κρασιών

Διάρκεια: τρεις εβδομάδες.

Εκπαιδευτές/τριες: Νίκος Ανανιάδης (Γεωπόνος), Θωμάς Παπαδόπουλος (Χημικός, καθηγητής πανεπιστημίου Θράκης).

Θέματα εκπαίδευσης: νέες ποικιλίες σταφυλιών και τρόποι απόσταξης.

Προϋποθέσεις συμμετοχής: καλλιέργεια σε νησιωτικές περιοχές με ηφαιστιογενή μορφολογία εδάφους (π.χ Σαντορίνη).

Εταιρία: Οινάμπελος
Διευθύντρια Παραγωγής: Ελευθεριάδου Άρτεμη
Σχολικό Έτος: 2003-2004

Παραλαβή Σταφυλιών
Πρώτη Έκθλιψη Σταφυλιών
Απορραγιστικό Θλιπτήριο

Παραγωγή Μούστου
Ποιοτικός Έλεγχος
Στέμφυλα

Δεξαμενές αργής ζύμωσης
Μετάγγιση σε βαρέλια
Δεξαμενές για το στράγγισμα

Λευκός Οινάμπελος
Αντιπροσωπεύει την επιθυμία για ολοκλήρωση αφού είναι ένα λευκό κρασί παραγόμενο χωρίς πίεση από ερυθρό σταφύλι της ευγενούς ποικιλίας Ξινόμαυρο. Ο χυμός του εμφανίζει την πρωτογενή ζωντάνια, τη λαμπερότητα και το άρωμα όχι όμως και το χρώμα του ερυθρού σταφυλιού. Συνοδεύει ιδανικά στους 10-12 C ελαφριά γεύματα με θαλασσινά και λευκά κρέατα.

Ερυθρός Οινάμπελος
Λαμπερό κόκκινο χρώμα με ιώδεις ανταύγειες.  Αρωματικά σύνθετο με νότες φρούτων, χαρακτηριστικό της φρεσκάδας του. Γευστικά ευχάριστο και νευρικό με ζωηρές τανίνες που εξελίσσονται αργά και απολαυστικά, υπενθυμίζοντας το νεαρότης ηλικίας του.

Διευθύντρια προμηθειών:Καρύπη Ειρήνη

40.000 €
ΣΥΝΟΛΟ

309.000 €

Το Κτήμα Οινάμπελος συμμετέχει στο πρόγραμμα Δρόμοι του Κρασιού της Μακεδονίας για την βελτίωση των κρασιών και την μεγαλύτερη ευχαρίστηση των καταναλωτών.

Το οινοποιείο είναι επισκέψιμο κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας.

Εταιρεία: Ανέγερση κτηρίου συνεταιρισμού οινοποιών Κρύας Βρύσης
Διευθύντρια: προώθησης πωλήσεων: Σουβερμεζλή Κατερίνα
Σχ.Ετος:2003-2004

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Προτάσεις διαφήμισης

1.Παραγωγή εντύπων που δίνονται στους αντιπροσώπους και προμηθευτές/τριες των προϊόντων της εταιρείας μας, για να τα διανέμουν.
Το κόστος εκτιμάται να είναι:10.000

2.Διαφήμιση στο ραδιόφωνο που αποτελεί φτηνό μέσο διαφήμισης σε δύο ραδιοφωνικούς σταθμούς μεγάλης απήχησης.
Αξία έχει η ώρα που θα μεταδοθεί ,ο τρόπος, η μουσική με την οποία θα συνοδεύεται όπως και η επανάληψη.
Το κόστος εκτιμάται να είναι:100.000

3.Διαφήμιση στην τηλεόραση των νέων προϊόντων για περιορισμένο χρονικό διάστημα.
Το κόστος εκτιμάται να είναι:30.000

4.Διαφήμιση μέσο διαδικτύου
Το κόστος εκτιμάται να είναι:20.000

5.Δημιουργία αφισών οι οποίες πρέπει να έχουν μεγάλες διαστάσεις και να
τοποθετηθούν σε μεγάλα πλαίσια.
Ταυτόχρονα μπορεί να γίνουν και φωταγωγημένες ρεκλάμες που είναι ένας από
τους καλύτερους τρόπους .

Περιεχόμενο διαφήμισης

Το κρασί μας είναι εξαιρετικής ποιότητας, θα μείνετε απολύτως ικανοποιημένοι.

Είμαστε ασυναγώνιστοι στην αγορά που μας γνωρίζει πολλά χρόνια.

Τα κρασιά μας διακρίνονται για την ποιότητα,την ωραία γεύση,το εξαίρετο άρωμα ,το ωραίο χρώμα και ανταποκρίνονται και στα πιο ιδιότροπα γούστα.

Χάρις στις καλές μεθόδους παραγωγής,στο ειδικευμένο μας τεχνικό προσωπικό και την πολύχρονη πείρα μας τα κρασιά μας είναι ασυναγώνιστα στην αγορά.

Τα κρασιά μας υποβάλλονται σε αυστηρότατους ελέγχους ειδικών πριν φύγουν από το εργοστάσιό μας.

Η καλύτερη διαφήμιση των κρασιών μας είναι η αναγνώρισή τους όχι μόνο στην αγορά μας αλλά και στο εξωτερικό.