Επιμέρους διδακτικοί στόχοι

Να μπορεί ο μαθητής/ τρια να εργάζεται ομαδικά, για να κατασκευάζει το ομοίωμα μιας παραγωγικής μονάδας αλλά και για να οργανώσει και να παρουσιάσει μια γραπτή εργασία.

Να συμμετέχει στο παιχνίδι ρόλων που αναλαμβάνει, υλοποιώντας τις εργασίες που αντιστοιχούν στο ρόλο του/ της με τη σύμφωνη γνώμη των μελών της ομάδας του, όσο πιο δημιουργικά μπορεί, κατανοώντας έτσι τον τρόπο διοίκησης και λειτουργίας της παραγωγικής μονάδας.

Να συλλέγει πληροφορίες με διάφορους τρόπους (Internet, εγκυκλοπαίδειες, βιβλιογραφία, συνεντεύξεις, φωτογραφίες κ.α.), όσες περισσότερες μπορεί, σχετικά με το θέμα που αναλαμβάνει και να τις ταξινομεί σύμφωνα με την κρίση του.

Να βρίσκει και να επιλέγει πρώτες ύλες που θα χρησιμοποιήσει για την κατασκευή ομοιώματος.

Να κατασκευάζει το ομοίωμα της παραγωγικής μονάδας που έχει επιλέξει, σύμφωνα με τα σχέδια που έχει εκπονήσει, όσο πιο πιστά γίνεται.

Να παρουσιάζει την εργασία του/ της στην τάξη και στο σύνολο του σχολείου.

Αναμενόμενα αποτελέσματα

1) Να επιτευχθούν οι διδακτικοί στόχοι που αναφέρονται παραπάνω.
2) Να χρησιμοποιήσουν οι μαθητές/ τριες τον Η/Υ τόσο για άντληση πληροφοριών, όσο σαν εργαλείο δουλειάς.
3) Να παρουσιαστεί ομαδική γραπτή εργασία σχετικά με τη μονάδα παραγωγής που μελετούν.
4) Να κατασκευαστεί ομοίωμα της παραγωγικής μονάδας.