Τόπος ζωής

Μαθήτριες Β΄  Τάξης

Τόπος ζωής και δημιουργίας

Μαθητές Α΄ Τάξης

Το σχολείο μας είναι τόπος όπου οι έφηβοι περνούν σημαντικό τμήμα της ημέρας τους και όπου μαθαίνουν να σφυρηλατούν ανθρώπινες σχέσεις.

Ο σύλλογος των καθηγητών είναι πάντα παρών για να τους βοηθά στην εκμάθηση της αυτονομίας, του αμοιβαίου σεβασμού, των υγειών σχέσεων με τους άλλους, της υπευθυνότητας.

Η συμμετοχή μας σε εκδηλώσεις θεατρικές ή μουσικές, σε εκθέσεις τέχνης, σκοπό έχει να τους εμφυσήσει την αγάπη για την τέχνη, να τους καλλιεργήσει συναισθήματα.

Η εκπόνηση προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, αγωγής υγείας και αγωγής του καταναλωτή τους βοηθά να γίνονται δημιουργικοί και να αποκτούν γνώσεις για τομείς διαφορετικούς από αυτούς που περιέχονται στο αναλυτικό μας πρόγραμμα.

Η συμμετοχή μας στο πρόγραμμα Comenius σκοπό έχει να βιώσουν το ότι είναι μέλη της Ευρωπαϊκής Κοινωνίας.

Στην τάξη

Μαθήτριες Γ΄  Τάξης