Mέρος ΙΙ-ΙΙΙ

ΙΙ. Επίσκεψη σε παραγωγική μονάδα

Τα στάδια που ακολουθούνται για τον προγραμματισμό της επίσκεψης σε παραγωγική μονάδα έχουν ως εξής:

Α. Επιλογή της παραγωγικής μονάδας

Διερεύνηση των παραγωγικών μονάδων που είναι εύκολο να τις προσεγγίσουμε και επιλογή της πιο ικανοποιητικής.

Β. Προκαταρτική επίσκεψη εκπαιδευτικού

Εντοπισμός του χώρου που πρόκειται να επισκεφθούν οι μαθητές και επιλογή των σημείων της μονάδας που θα βοηθήσουν στην καλύτερη κατανόηση του τρόπου λειτουργίας της.

Γ. Οριστικοποίηση της ημερομηνίας επίσκεψης

Δ. Προετοιμασία στην τάξη

Αιτιολόγηση και σύντομη περιγραφή των στόχων της επίσκεψης. Σύντομη ενημέρωση για τους χώρους της μονάδας. Σύνταξη σχετικού ερωτηματολογίου που περιλαμβάνει τις προσωπικές απορίες των μαθητών .

ΙΙΙ. Κατασκευή μακέτας
( Ο κόσμος φτιαγμένος πιο μικρός)

Στην κατασκευή της μακέτας συμμετέχουν όλοι οι μαθητές/ τριες της ομάδας. Αφού επιλεγεί η βιομηχανία ή επιχείρηση, που θα κατασκευαστεί, ο διευθυντής/ ντρια παραγωγής αναλαμβάνει το συντονισμό της σχεδίασης της μακέτας. Το τι θα φτιάξει ο καθένας στην μακέτα το καθορίζει ο Γενικός Διευθυντής/ ντρια σε συνεργασία με το διευθυντή/ ντρια παραγωγής.

Τα στάδια που ακολουθούνται για την κατασκευή του ομοιώματος είναι μεταξύ άλλων τα εξής:

Σχεδίαση της μακέτας. Από τα τεχνικά σχέδια επιλέγονται να σχεδιαστούν η κάτοψη και η πρόσοψη του κτιρίου. Στα σχέδια αναφέρονται σε υπόμνημα η κλίμακα, τα υλικά κατασκευής κλπ.
Επιλογή εργαλείων και υλικών. Προτιμώνται τα «άχρηστα» και φτηνά υλικά. Ενδεικτικά αναφέρονται:
Για τα δάπεδα ( διαμόρφωση εδάφους): φελλός, ροκανίδια, πετραδάκια, πλακάκια, φελιζόλ, χαρτόνια διάφορα, ξύλο, γυαλόχαρτο, τσόχα, χαρτί βελουτέ κλπ.
Για τα κτίρια: μακετόχαρτο, χαρτόνια, ξύλο, φύλλα φελλού, κλπ.
Διάφορα υλικά: καλώδια, σύρματα, καλάμια, σωλήνες, σύρμα κουζίνας, σφουγγαράκια κλπ.
Κατασκευή ομοιώματος. Κάθε μαθητής αναλαμβάνει να κατασκευάσει ένα τμήμα σύμφωνα με τα σχέδια. Τα διάφορα τμήματα προς κατασκευή μπορεί να είναι η κατασκευή του κτιρίου, της σκεπής, της αφίσας, των δρόμων, του ηλεκτρικού δικτύου, του προαυλίου χώρου, το υπόμνημα, το γκαράζ, το τελικό προϊόν, ο μηχανολογικός εξοπλισμός κλπ.
Στο στάδιο της κατασκευής ο διευθυντής/ ντρια προσωπικού προσέχει για την τήρηση των κανόνων ασφαλείας που ισχύουν για το εργαστήριο της τεχνολογίας.