Ρόλοι 10-12

10. Διευθυντής/ ντρια ασφαλείας

Είναι υπεύθυνος/ η για την υγεία και ασφάλεια του προσωπικού.

Καθήκοντα

Καθορίζει κανόνες ασφαλείας σύμφωνα με την ισχύοντα εργατική νομοθεσία..
Τοποθετεί αφίσες και σήματα μέσα στο εργαστήριο με θέμα την ασφάλεια..
Οργανώνει σεμινάρια για την εκπαίδευση των εργαζομένων στη χρήση μέτρων προστασίας όπως γυαλιά, γάντια, κράνη, ενισχυμένα υποδήματα κλπ.
Βαθμολογεί τους συμμαθητές/ τριες του/ της ανάλογα με το κατά πόσο εργάζονται με ασφάλεια..
Διατηρεί αρχείο με τα ατυχήματα που έγιναν.

11. Διευθυντής/ ντρια δημοσίων σχέσεων

Είναι υπεύθυνος/ η για την επικοινωνία της διοίκησης της επιχείρησης με τους εργαζομένους, τους μετόχους της επιχείρησης, το αγοραστικό κοινό και γενικότερα με το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.

Καθήκοντα

Καθορίζει το όνομα και το σήμα της επιχείρησης (σε συνεργασία με την υπόλοιπη τάξη).
Δημιουργεί διαφημιστικό φυλλάδιο για την εταιρεία..
Φωτογραφίζει τους συμμαθητές/ τριες κατά τη διάρκεια εργασίας τους.
Οργανώνει την έκθεση και παρουσίαση του ομοιώματος και της γραπτής εργασίας στο τέλος του μαθήματος.

12. Διευθυντής/ ντρια προώθησης πωλήσεων (marketing)

Είναι υπεύθυνος/ η για τη στρατηγική που θα ακολουθήσει η εταιρεία στον τομέα πωλήσεων των προϊόντων ώστε να αυξηθούν οι πωλήσεις κατά το μέγιστο δυνατό.

Καθήκοντα

Συντάσσει ερωτηματολόγιο για έρευνα αγοράς ώστε να εντοπίσει υποψήφιους αγοραστές, να διαπιστώσει τις ανάγκες της αγοράς και τις απαιτήσεις της ( νέα προϊόντα, ελκυστική συσκευασία κλπ.) και να μάθει τον αντίκτυπο που έχουν τα προϊόντα της εταιρείας προς τους αγοραστές.
Φροντίζει για τη διαφήμιση των προϊόντων της εταιρείας.
Ερευνά για τον καταλληλότερο τρόπο συσκευασίας των προϊόντων.
Παρακολουθεί τις πωλήσεις των προϊόντων και καθορίζει ανάλογα πριμ στους πωλητές.