Comenious

Παιδαγωγικό σενάριο

Μάθημα : Χημεία Τάξη : Γ / Γυμνασίου Χώρος πραγματοποίησης του μαθήματος : Οινοποιείο Διδακτικοί στόχοι : Να γνωρίσουν οι μαθητές τη διαδικασία και την τεχνολογία παραγωγής λευκών και ερυθρών οίνων, μέσα από την ξενάγηση στο χώρο παραγωγής.

Να κατανοήσουν ότι η παραγωγή ενός προϊόντος μπορεί να είναι αποτέλεσμα πλήθους διαδικασιών που η καθεμιά επηρεάζει την άλλη.

Δραστηριότητες προετοιμασίας εκ μέρους του διδάσκοντος : Να οργανώσει την επίσκεψη στο οινοποιείο.

Να γνωρίζει την χημεία και την τεχνολογία παραγωγής οίνου, έτσι ώστε να μπορεί να ξεναγήσει τους μαθητές στο χώρο του οινοποιείου και να απαντά στις ερωτήσεις τους.

Ρόλος του διδάσκοντος : Προετοιμασία των μαθητών για τον χώρο που πρόκειται να επισκεφθούν γεωγραφία, παράδοση – πολιτισμός.

Ξενάγηση στο χώρο του οινοποιείου.

Δραστηριότητες : Επίσκεψη και ξενάγηση σε οινοποιείο.

Κατασκευή παιχνιδιού παζλ από του μαθητές με θέμα την διαδικασία παραγωγής οίνου.

To κρασί είναι χημεία      |       Τρυγητός      |       Ζύμωση

Ποικιλίες κρασιού     |      Παιδαγωγικό σενάριο