Γαλλικά

Σκοποί του μαθήματος της Γαλλικής γλώσσας

1) Να μπορεί ο μαθητής να κατανοεί προφορικό και γραπτό λόγο στη γαλλική γλώσσα.

2) Να μπορεί να εκφράζεται ο ίδιος στη γαλλική γλώσσα σε απλές καταστάσεις της καθημερινής του ζωής.

3) Να εκφράζεται γραπτά στη γαλλική γλώσσα για να εξυπηρετεί απλές ανάγκες της καθημερινής του ζωής, να αλληλογραφεί με γαλλόφωνους φίλους, να ζητά πληροφορίες, να εκφράζει συναισθήματα.

4) Να έρθει σε επαφή με τον πολιτισμό Ευφή με τον πολιτισμό Ευρωπαϊκής χώρας και με τους πολιτιστικούς πόρους της διευρύνοντας έτσι τους ορίζοντες του και αναπτύσσοντας ευρωπαϊκή συνείδηση.

Στην τάξη οι μαθητές χρησιμοποιούν τα βιβλία τους, φωτοτυπημένες σημειώσεις του καθηγητή, αυθεντικά κείμενα και κασέτες. Επίσης στην αίθουσα πληροφορικής συνδέονται με sites σχετικά με την Γαλλική γλώσσα και τον γαλλικό πολιτισμό για να εξασκήσουν τις γνώσεις τους στη γλώσσα και για να έρθουν σε επαφή με τους πολιτιστικούς πόρους της χώρας τη γλώσσα της οποίας μαθαίνουν.

πίσω