Βιολογία

Σκοποί του μαθήματος στην Α΄ τάξη

1) Να φέρει σε επαφή τον μαθητή με τους άλλους οργανισμούς, τις λειτουργίες και τις σχέσεις που υπάρχουν μεταξύ τους. Επίσης να γνωρίσει το σώμα του και τον τρόπο που λειτουργεί , κατανοώντας πολλές από τις αλλαγές που συμβαίνουν σ’ αυτό και στην ψυχολογία του κατά την εφηβεία.

2) Να αναγνωρίζουν τις βαθμίδες δομής και οργάνωσης των ζωντανών οργανισμών και να περιγράφουν τις κοινές τους λειτουργίες όπως η κίνηση, η θρέψη, η αναπαραγωγή, η κυκλοφορία – μεταφορά – αποβολή ουσιών, η αναπνοή και η αντίδραση στα ερεθίσματα του περιβάλλοντος.

Σκοποί του μαθήματος στην Γ΄ τάξη

1) Να γνωρίσουν οι μαθητές τους μικροοργανισμούς, τις ασθένειες που προκαλούνται από αυτούς, τους τρόπους προφύλαξης αλλά και τους τρόπους με τους οποίους αμύνεται ο οργανισμός τους. Τελικά να αποκτήσει θετική στάση για την πρόληψη των ασθενειών και τη διαφύλαξη της υγείας του.

2) Να γνωρίσει τα οικοσυστήματα και τις λειτουργίες τους, τη δημιουργία, την ισορροπία και την καταστροφή τους, ώστε να ευαισθητοποιηθεί για τη διατήρηση και προστασία των οργανισμών και του φυσικού περιβάλλοντος.

3) Να μελετήσει την αναπαραγωγή στον άνθρωπο και θέματα γενετικής κληρονομικότητας, αλλά και την επίδραση του περιβάλλοντος στο γενετικό υλικό των οργανισμών.

4) Να ενημερωθεί για θέματα που αφορούν την εξέλιξη του ανθρώπου, την επιβίωση του και την εξαφάνιση άλλωνεπιβίωση του και την εξαφάνιση άλλων οργανισμών.

Ο μαθητής θα χρησιμοποιήσει σαν εργαλεία για την επίτευξη των παραπάνω στόχων το βιβλίο του, τον εργαστηριακό οδηγό, το τετράδιο εργαστηριακών ασκήσεων, σχετικά video, καθώς και τον ηλεκτρονικό τρόπο εκμάθησης από το δίκτυο “Οδύσσεια”, εγκυκλοπαίδεια του ανθρώπινου σώματος.

Με την ανάθεση εργασιών ο μαθητής συγκεντρώνει, ταξινομεί, ερμηνεύει και αξιολογεί διάφορες πληροφορίες.

Με το διάλογο μέσα στην τάξη περιγράφει και ανταλλάσσει τις παρατηρήσεις του σε σχέση με τα βιολογικά φαινόμενα.

πίσω